Given the following data for Division L:Selling price to outside customers: $150Variable cost/unit:

Do you require help with your paper? Use our custom writing service to achieve better grades and meet your deadlines. Trust our team of writing experts with your work today, and enjoy peace of mind.


Order a Similar Paper Order a Different Paper

Given the following data for Division L:Selling price to outside customers: $150Variable cost/unit: $80Fixed cost per unit (based on capacity): 30capacity (in units): 50000Division N would like to purchase 10,000 units from Division L at a price of $125 per unit. Division L has no excess capacity to handle Division N’s requirements. Division N currently purchases from an outside supplier at a price of $140. If Division L accepts a $125 price internally, the company, as a whole, will be better or worse off bySelect one:A.$600,000B.$100,000C.$115,000D.$250,000please provide the explanation!2. Stone Industries Ltd manufactures a product with the following costs per unit at the expected production of 30000 unitsDirect materials $5Direct labour $15Variable Manufacturing Overheads $8Fixed Manufacturing Overheads $6The company has the capacity to produce 60000 units. The product regularly sells for $45. A wholesaler has offered to pay $40 each for 2000 units. If the special order is accepted, the effect on Adelaide’s operating income would be aSelect one:A. $24,000 increase.B. $34,000 increase.C.$10,000 decrease.D.$12,000 decrease.

Writerbay.net

Our writing experts are ready and waiting to assist with any writing project you may have. From simple essays, research papers, lab reports, and dissertations, to online classes, you can be sure we have a service that perfectly matches your needs.


Order a Similar Paper Order a Different Paper