Can someone explain number 1 I forgot how I solved this The production department of Zan Corporation

The production department of Zan Corporation has submitted the following forecast of units to be produced by quarter for theCan someone explain number 1 I forgot how I solved this

The production department of Zan Corporation has submitted the following forecast of units to be produced by quarter for the upcoming fiscal year: Units to be produced 1st Quarter 22,000 2nd Quarter 25,000 3rd Quarter 24,000 4th Quarter 23,000 In addition, 27,500 grams of raw materials inventory is on hand at the start of the 1st Quarter and the beginning accounts payable for the 1st Quarter is $8,200. Each unit requires 5 grams of raw material that costs $1.40 per gram. Management desires to end each quarter with an inventory of raw materials equal to 25% of the following quarter's production needs. The desired ending inventory for the 4th Quarter is 7,000 grams. Management plans to pay for 60% of raw material purchases in the quarter acquired and 40% in the following quarter. Each unit requires 0.40 direct labor-hours and direct laborers are paid $13.50 per hour. Required: 1.&2. Calculate the estimated grams of raw material that need to be purchased and the cost of raw material purchases for each quarter and for the year as a whole. 3. Calculate the expected cash disbursements for purchases of materials for each quarter and for the year as a whole. 4. Calculate the estimated direct labor cost for each quarter and for the year as a whole. Assume that the direct labor workforce is adjusted each quarter to match the number of hours required to produce the estimated number of units produced. Complete this question by entering your answers in the tabs below. Req 1 and 2 Req3 Reg 4 Calculate the estimated grams of raw material that need to be purchased and the cost of raw material purchases for each quarter and for the year as a whole. 1st Quarter 113,750 $ 159,250 2nd Quarter 1 23,750 $ 173,250 3rd Quarter 118,750 $ 166,250 4th Quarter 93,250 $ 130,550 Estimated grams of raw material to be purchased Cost of raw materials to be purchased Year 4 49,500 $ 629,300

"Is this question part of your assignment? We can help"

ORDER NOW