White vinegar is purchased in 4-liter containers for $31.88. How much would 6 tablespoons cost?

Do you require help with your paper? Use our custom writing service to achieve better grades and meet your deadlines. Trust our team of writing experts with your work today, and enjoy peace of mind.


Order a Similar Paper Order a Different Paper

White vinegar is purchased in 4-liter containers for $31.88. How much would 6 tablespoons cost?

White vinegar is purchased in 4-liter containers for $31.88. How much would 6 tablespoons cost?
SCHOOL OF HOSPITALITY AND TOURISM MANAGEMENT MENU PLANNING & PURCHASING – FSM 2002 SEMESTER I 2021/2022 ASSIGNMENT – CULINARY CALCULATIONS WORKSHEET II Instructions: Complete all questions on the worksheet. Show all working Unless otherwise instructed in the question, all calculations and final answers should remain at four (4) decimal places. The assignment is due on Monday, November 19, 2021 by midnight The assignments must be handed in via Google Classroom The assignment must be completed individually Almonds are purchased in 2-pound bags for $17.98. How much would 14 ounces of almonds cost? You purchase a 50-pound bag of cake flour for $23.40. If 1 cup of cake flour weighs 31/3 ounces, then how much would 3¼ cups cost? Worcestershire sauce is purchased by the case for $42.10. Each case contains 24, 5-fluid-ounce bottles. How much would ¼ cup cost? White vinegar is purchased in 4-liter containers for $31.88. How much would 6 tablespoons cost? Tea is purchased in 28 count boxes for $3.11. How much would 4 tea bags cost? You purchase 5 pounds of fresh ginger root for $9.15. The yield percent for fresh ginger root is 80%. How much would 150 grams of fresh ginger root cost? How much would a 4-ounce portion of green beans cost if the yield percent is 88% and they are purchased in 25-pound cases for $56.00? You purchase a case of lettuce for $23.00. It contains 24 heads and weighs 25 pounds. The yield percent for the lettuce is 75%. What is the edible cost per pound? You need 2 gallons of chopped cucumbers for Greek Salad. Cucumbers are purchased by the bag for $6.00. Each bag contains 6 cucumbers and each cucumber weighs 10 ounces. The yield percent is 55%. If 1 cup of chopped cucumbers weighs 5 ounces, then how much would the 2 gallons of chopped cucumbers cost? You purchase a bag of baby spinach weighing 4 pounds and costs $19.00. The yield percent is 98%. How much would a 5-ounce portion cost?

Writerbay.net

Our writing experts are ready and waiting to assist with any writing project you may have. From simple essays, research papers, lab reports, and dissertations, to online classes, you can be sure we have a service that perfectly matches your needs.


Order a Similar Paper Order a Different Paper